Topic 1.2: Το Μοντέλο Παρέμβασης
O εαυτός μας και οι άλλοι: Συναισθήματα και αντιλήψεις
Τώρα θα παρακολουθήσετε τρία βίντεο. Αυτά θα σας επιτρέψουν να προβληματιστείτε σχετικά με το πώς αισθανόμαστε για τον εαυτό μας και τον τρόπο αντίληψης των άλλων για εμάς και να σκεφτείτε πώς το τελευταίο μπορεί να αλλάξει τη ζωή μας. Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε αυτά τα βίντεο ως παιδαγωγικούς πόρους και ανάλογα με το μάθημα που διδάσκετε, διαμορφώντας με ποικίλους τρόπους δραστηριότητες που σχετίζονται με την Κοινωνικο-συναισθηματική Εκπαίδευση SEL.
1. Κανείς δεν είναι φυσιολογικός από την Childline
2. Το Κουτί (La Boîte) από την ESMA
3. Doll Test από την Dixon Fuller (2011)