BE-IN: Βέλτιστες Καινοτόμες Πρακτικές για μια
Συμπεριληπτική και Κοινωνικοσυναισθηματική
Εκπαίδευση, στην προσπάθεια για την αντιμετώπιση της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου.
Τα εκπαιδευτικά ιδρύματα πρέπει να διασφαλίζουν την ισότητα στην εκπαίδευση, έτσι ώστε κάθε μαθητής να είναι σε θέση να αξιοποιεί στο μέγιστο δυνατό τις δυνατότητές του, για να γίνει ένας ενεργός και υπεύθυνος αυριανός πολίτης.
Η πανδημία του COVID-19 επιδείνωσε τα υφιστάμενα προβλήματα του εκπαιδευτικού συστήματος στην Ευρώπη. Δεδομένης της μαθησιακής απώλειας και της αποθάρρυνσης που βίωσαν οι μαθητές εξαιτίας της πανδημίας, το ποσοστό των μαθητών που εγκαταλείπουν πρόωρα το σχολείο στην ΕΕ ενδέχεται να αυξηθεί, αυξάνοντας παράλληλα τους κινδύνους που σχετίζονται με τον κοινωνικό αποκλεισμό των μειωνεκτουσών και ευάλωτων πληθιασμιακών ομάδων.
Το έργο BE-IN στοχεύει στην ενίσχυση της ικανότητας του εκπαιδευτικού συστήματος
να αντιμετωπίσει αποτελεσματικά το φαινόμενο της πρόωρης εγκατάλειψης του σχολείου,
μέσω της ανάπτυξης ενός προγράμματος σπουδών και ενός επιμορφωτικού προγράμματος
που βασίζονται στις αρχές της συμπεριληπτικής και κοινωνικοσυναισθηματικής εκπαίδευσης.
Οι καθηγητές θα εφοδιαστούν με καινοτόμες παιδαγωγικές στρατηγικές, εργαλεία και προσεγγίσεις, τα οποία θα τους επιτρέψουν να αναπτύξουν τις ικανότητές τους στη διαχείριση ενός πολυεπίπεδου περιβάλλοντος στην τάξη. Eξίσου σημαντικά, μέσω της ιδιαίτερης σημασίας που δίνεται στην καλλιέργεια των γνωστικών και κοινωνικοσυναισθηματικών δεξιοτήτων, το έργο προσφέρει τη δυνατότητα εμπλουτισμού της μαθησιακής εμπειρίας των μαθητών, για να αποφευχθούν τα φαινόμενα του κοινωνικού αποκλεισμού και της αποτυχίας στο σχολείο.